W ramach projektu "Europejski Uniwersytet Wschodni", Politechnika Lubelska otwiera specjalizację na studiach drugiego stopnia na Wydziale Inżynierii Środowiska - Sustainable Building.
Otwarcie specjalizacji planowane jest na luty 2017. Specjalizacja trwa 3 semestry, przy czym student zdobędzie 30 punktów ECTS, co spełnia europejskie standardy.
Specjalizajca skierowana jest do absolwentów kierunków Inżynierii Środowiska oraz Budownictwa i Architektury, którzy chcą studiować w języku angielskim i planują przyszłą karierę w specjalistycznych firmach lub pracowniach projektowych na rynku europejskim.
Specjalizacja Sustainable Bulding wychodzi na przeciw potrzebom rynku i obecnym trendom łączenia ochrony środowiska z rozwojem technologicznym. Ponadto, obniżenie zużycia energii jest kluczowym elementem założeń zrównoważonego rozwoju, który obejmuje ekonomiczną eksploatację zasobów energii, jak również ochronę środowiska i klimatu. Głównym celem budownictwa energooszczędnego jest redukcja negatywnego wpływu budynków na środowisko naturalne i zdrowie człowieka, racjonalne zuzycie energii, wody i innych zasobów naturalnych oraz zmniejszenie ilości zanieczyszczeń, odpadów i poziomu degradacji środowiska natualnego.
Specjalizacja kształci wysoko wykwalifikowanych specjalistów, zaznajamiając ich również z dyrektywami unijnymi dotyczącymi środowiska naturalnego i ochrony klimatu oraz charakterystyki energetycznej budynków.
Efekty kształcenia dla specjalności Budownictwo energooszczędne przyjęte zostały Uchwałą Nr 34/2015/VI Senatu Politechniki Lubelskiej w sprawie określenia efektów kształcenia dla studiów drugiego stopnia na kierunku "inżynieria środowiska" prowadzonych na Wydziale Inżynierii Środowiska.
Uchwałą nr 19a/2015 Rady Wydziału Inżynierii Środowiska z dnia 17.09.2015r. zaakceptowano program studiów i uruchomienie specjalności od lutego 2017 roku. W ramach specjalności realizowane będą takie przedmioty jak:
- Statystyka;
- Chemia środowiska;
- Niezawodność i bezpieczeństwo systemów inżynierskich;
- Zarządzanie środowiskiem;
- Planowanie przestrzenne;
- Biofizyka;
- Podstawynormalizacji;
- Podstawy zarządzania;
- Alternatywne źródła energii;
- Ekologia i zrównoważony rozwój;
- Nowoczesne materiały budowlane w aspekcie rozwiązań energooszczędnych;
- Komfort cieplny w budynkach pasywnych;
- Instalacje grzewcze w budynkach pasywnych;
- Wentylacja i klimatyzacja w budynkach pasywnych;
- Instalacje wod.-kan. w budynkach pasywnych;
- Charakterystyka energetyczna budynku;
- Układy sterowania i automatyki w budownictwie pasywnym;
- Budynki inteligentne;
- Fotowoltaika;
- Komputerowe wspomaganie projektowania (PHPP);
- Utylizacja i recykling materiałów budowlanych;
- Ocena oddziaływania budynku na środowisko;
- Ocena cyklu życia urządzeń i produktów;
- Kosztorysowanie;
- Przydowmowe oczyszczalnie ścieków;
- Monitoring środowiska;
- Hydraulika stosowana;
- Fizyka budowli;
- Rozwiązania konstrukcyjne budynków pasywnych - budownictwo energooszczędne;
- Technologia robót budowlanych i wykończeniowych;
- Innowacyjne systemy technologiczne w budownictwie.